Neke vuče znatiželja, neke romantika, nekima je redovita tradicija, nekima u okviru obrazovanja, nekima je usput, nekima planirani višednevni odmor u prirodi. Posjet Plitvičkim jezerima individualno je iskustvo za svakog pojedinca.



Pri odabiru mjesta kojem će posvetiti par dana ili sati svojeg užurbanog života zasigurno ulogu imaju mnoge okolnosti: preporuka prijatelja, ponuda organiziranog izleta, riječi ili slike prenesene medijima, ili pak povratak po drugi, treći ili tko zna koji put ponovno doživjeti nezaboravljeno iskustvo.

 

Možda je to preporuka UNESCO-a, neke turističke agencije ili znanstvene činjenice o jedinstvenom prirodnom fenomenu, ali svake je godine više od 800.000 različitih razloga za ne propustiti iskustvo posjeta Nacionalnom parku Plitvička jezera.

Ali Vaš je, sasvim sigurno, potpuno poseban.


 OSNOVNI PODACI:

Godina osnivanja

1949.
Površina parka  29.685,15 hektara
Osnovne značajke parka  brdsko-planinski kraj, geološke i hidrološke osobitosti, krški fenomeni, šumske zajednice
Broj posjetitelja  946.825 (2008. godine)
Broj naselja   19
Najviša kota    1279 mnm (Seliški vrh)
Najniža kota 367 mnm (Koranski most)
Najveća dubina jezera 47m (Kozjak)
Broj vedrih dana   55
Županija Ličko-senjska (90,7%) i Karlovačka (9,3%)
Sjedište uprave   HR-53231 PLITVIČKA JEZERA

        

RADNO VRIJEME PARKA:

  • Zimsko razdoblje 9 – 16 sati
  • Proljetno i jesensko razdoblje 8 – 18 sati
  • Ljetno razdoblje 7 – 20 sati
  • Ured za rezervacije radi od ponedjeljka do petka od 8 do 16 sati

UDALJENOST OD VEĆIH GRADOVA:

  • Plitvička jezera - Zagreb 140 km
  • Plitvička jezera – Split 219 km (preko Knina)
  • Plitvička jezera – Osijek 432 km
  • Plitvička jezera – Rijeka 168 km (preko Senja)

MOGUĆE AKTIVNOSTI U PARKU:  

pješačenje, planinarenje, vožnja električnim brodom i vlakom, fotografiranje, vožnja biciklom, skijanje, veslanje.

Najistaknutiji i najposjećeniji među osam nacionalnih parkova u Hrvatskoj – Plitvička jezera, je jedina prirodna, u društvu kulturnih vrijednosti, u Hrvatskoj uvrštena u Popis svjetske baštine (UNESCO) i to još 1979. godine, među prvima u svijetu.

Prema IUCN-u, koji definira osam kategorija zaštite prirodnih područja, Plitvička jezera pripadaju drugoj kategoriji – nacionalni park, koja označava zaštićeno područje pod upravom, poglavito radi zaštite ekosustava i rekreacije.
Prve kartografske zapise Plitvičkih jezera nalazimo još na crtežima iz 17.stoljeća, a tekstualno se spominju u zapisima iz druge polovice 18.stoljeća. Naziv Plitvice u literaturu prvi puta je unesen daleke 1777. godine.
Već devedesetih godina 19. stoljeća javljaju se prve organizirane inicijative za proglašenje Plitvičkih jezera zaštićenim područjem.

Tridesetih godina 20. stoljeća akademik Ivo Pevalek prvi put znanstveno je obrazložio razloge za zaštitu Plitvičkih jezera. Proučavajući rast mahovina i algi zaključio je da je postanak i rast sedre, koja sudjeluje u izgradnji geomorfoloških oblika Plitvičkih jezera, najvažniji i najosjetljiviji biogeni proces koji je “suština Plitvičkih jezera”. Ove znanstvene spoznaje i nastojanja akademika Ive Paveleka dovela su i do povijesnog datuma 8.travnja 1949. kada su Plitvička jezera proglašena prvim hrvatskim nacionalnim parkom.

Još i prije, a posebno nakon dobivanja službenog statusa zaštite, ovo je područje bilo predmetom mnogih znanstvenih i stručnih istraživanja. Tako je skupljeno mnogo spoznaja o prirodnim vrijednostima Nacionalnog parka Plitvička jezera, koje nisu “samo” sedrotvorni slapovi i svjetski poznatih šesnćst kaskadnih jezera. Ovom prilikom upoznajemo čitatelja sa bogatstvom geomorfoloških oblika, staništa šuma i travnjaka, flore i faune, te kulturne baštine i konačno turističke ponude najvećeg i najstarijeg hrvatskog nacionalnog Parka.

Izvor np-plitvicka-jezera.hr/