Još uvijek se zbrajaju dojmovi nakon fantastičnih predstava naših dječaka 2004. godišta na četverodnevnoj završnici Prvenstva Hrvatske u Umagu.

 

 

Nakon cjelogodišnjeg odricanja i borbe za plasman na završnicu Prvenstva Hrvatske došla je četverodnevna nagrada za sav dosadašnji rad. Dvadeset najboljih ekipa Hrvatske okupilo se u Umagu od 24.-27. svibnja 2018. godine i tražilo najbolji mogući plasman. Naša ekipa je brojala 14 članova (12 igrača i 2 trenera), te s velikim ponosom treću godinu za redom otišla put Umaga.

 

Bili smo smješteni u veoma tešku grupu B:

– RK Bjelovar – 7. mjesto na prošlogodišnjem PH, 3. mjesto na ovogodišnjem PH  i najbolja ekipa regije Sjever

– RK Solin – 6. mjesto na prošlogodišnjem PH, 14. mjesto na ovogodišnjem PH i najbolja ekipa regije Jug

– RK Sisak – 7. mjesto na ovogodišnjem PH i 4. mjesto regije Središte (u direktnim okršajima izbacili RK PPD Zagreb (prošlogodišnjeg prvaka Hrvatske) iz plasmana na PH)

– RK Nova Gradiška – 17. mjesto na ovogodišnjem PH i 4. ekipa regije Istok

 

Iako prošlogodišnje 19. mjesto naše ekipe možda nije mjerilo kvalitete budući je bilo puno nesreće u ključnim trenucima presudnih utakmica, ove godine su naši dječaci napravili veliki korak naprijed. U Umagu se nalazila sva igračka i trenerska rukometna elita Hrvatske, a “glavna tema” im je bila ekipa i igrači Gospića.

Na konopcima smo držali ekipu Bjelovara u grupnoj fazi, ovogodišnjeg osvajača brončane medalje, dok smo sami sebe pobijedili u utakmici za polufinale i pogurali ekipu Valpovke (ovogodišnji viceprvak) među četiri najbolje ekipe Hrvatske. Treneri su prilazili, čestitali, pohvale su prštale na sve strane, a zbog svega toga smo bili izuzetno ponosni.

 

 

GRUPNE UTAKMICE

Odličnim pristupom, vrućim srcem, hladnom glavom i s puno hrabrosti došli smo do fantastične 3 pobjede u 4 utakmice, zauzeli drugo mjesto u skupini i plasirali se među 12 najboljih ekipa u Hrvatskoj, što je povijesni uspjeh za naš klub.

 

RK GOSPIĆ – RK BJELOVAR 16:19 (7:12) – nakon lošeg prvog poluvremena i zaostatka od 5 pogodaka razlike uspjeli smo prebroditi veliku tremu i nesigurnost te u nastavku pokazati svoje pravo lice protiv jedne od najboljih ekipa Hrvatske. Rudarili smo, ginuli u obrani i u zadnjoj minuti pri rezultatu 16:17 propustili realizirati zicer za poravnanje. Protivnik nas je uspio kazniti kontrom i osvojiti 2 boda. Luka Delišimunović je postigao 5, Ivan Starčević i Nikola Kovačević po 3, dok su Josip Klobučar i Luka Maras dodali po 2 pogotka.

 

RK SOLIN – RK GOSPIĆ 16:18 (7:11) – nakon utakmice s Bjelovarom dečki su shvatili koliko vrijede, a poraz im je dao vjetar u leđa, te dodatno samopouzdanje i odlučnost. Odličnom obranom onemogućili smo lagane pogotke protivnika kod kojih se uvukla nervoza. Odcijepili su našeg Kovačevića i stvorili nam kratkotrajne probleme tijekom kojih su se približili na samo -1. Unatoč tome uspjeli smo prekinuti njihov pozitivan ritam, Stilinović je svojim obranama pridodao i jednu iz sedmerca kada je najviše trebalo, te smo ostvarili veliku pobjedu protiv fizički potentne ekipe. Luka Delišimunović postigao je 4, a Gabriel Rajič, Nikola Kovačević, Luka Maras i Ivan Starčević po 3 pogotka.

 

RK SISAK – RK GOSPIĆ 14:17 (8:10) – vjera u sebe je nakon pobjede protiv Solina još više narasla, tako da se nismo uplašili ni izuzetno razvijenog Jurića (preko 190 cm i 100kg) na desnom vanjskom. Unatoč činjenici da po utakmici zabija 15ak pogodaka uspjeli smo se taktički jako dobro pripremiti i zadržati ga na samo 5 postignutih golova. Još jedna utakmica dobivena je obranom, srcem i maksimalnom vjerom u sebe i svoje suigrače, te sigurnim Stilinovićem na golu koji je svaku utakmicu bio sve bolji i bolji. Najefikasniji su bili Nikola Kovačević, Ivan Starčević i Luka Delišimunović s 4, te Luka Maras 3 s pogotka.

 

RK GOSPIĆ – RK NOVA GRADIŠKA 23:14 (10:6) – ostali rezultati su se poklopili tako da bi porazom od Nove Gradiške ispali iz kombinacija za plasman među 12 najboljih, no na terenu niti u jednom trenutku to nismo dozvolili. Još jednom je naša obrana bila gotovo neprobojna, a napad postao još raznovrsniji što nas je dovelo do visoke pobjede od 9 pogodaka prednosti. Ivan Starčević postigao je 8, Gabriel Rajič i Luka Maras po 4, a Nikola Kovačević 3 pogotka. 

 

RAZIGRAVANJE ZA ULAZAK MEĐU 8 NAJBOLJIH 

U razigravanju za ulazak među 8 najboljih ekipa u Hrvatskoj protivnik nam je bio klub s pozicije A3, veoma visoka i agresivna ekipa Ribole Kaštele. Rano ustajanje i jutarnja utakmica (subota, 8,50 sati) nije negativno utjecala na našu ekipu koja se predstavila još jednom odličnom predstavom, možda i najboljom u cijeloj sezoni.

 

RK GOSPIĆ – RK RIBOLA KAŠTELA 17:13 (8:6) – dobro smo otvorili utakmicu koja je u prvih 10 minuta ipak bila u egalu. U završnici prvog dijela se pogotcima Nikole Kovačevića (2) i Luke Marasa (1) odvajamo i na odmor odlazimo pri vodstvu 8:6. U nastavak ulazimo još jače i obrambene zadatke odrađujemo gotovo bez greške. Radimo novu 3:0 seriju (Kovačević, Delišimunović, Rajič) i odlazimo na +5. Protivnik s dva uzastopna pogotka smanjuje na 3 pogotka razlike kada dolazi do isključenja Klobučara, ali igrači daju zadnje atome snage, ne dozvoljavaju protivniku da iskoristi brojčanu prednost i rezultatski se približi. Dapače, fantastičnom obranom dajemo dojam kao da ekipa Ribole Kaštele ima igrača manje, a ne jednog više. Nakon toga ponovno povećavamo na +5 i sigurno privodimo utakmicu kraju. Kovačević i Delišimunović postigli su 7, odnosno 6, dok su Maras i Rajič dodali svaki po 2 pogotka.

 

UTAKMICA 1/4 FINALA

Za ulaz među četiri najbolje ekipe čekao nas je prvoplasirani iz grupe D i treći najbolji na prošlogodišnjoj završnici Prvenstva Hrvatske, te ovogodišnji viceprvak, RK Valpovka.

 

RK VALPOVKA – RK GOSPIĆ 18:16 (8:7) – ova utakmica je pokazala da naši dječaci ulaze u samu elitu Hrvatskog rukometa. Manjak iskustva igranja ovakvih utakmica koštao nas je pobjede, te se može reći da smo pobijedili sami sebe. Već od prve minute se moglo vidjeti da je srce prevladalo nad razumom. Odlučan ulazak u utakmicu i odlična obrana izbacila nas je u kontru koju nismo uspjeli realizirati, da bi na drugoj strani bili kažnjeni polukontrom. Nova slabija tranzicija u obranu i protivnik vodi 2:1. Uspijevamo stati na loptu, obraniti se i pogotcima Rajiča i Delišimunovića preokrenuti i povesti rezultatom 3:2. Nove obrane donose nam brojne mogućnosti, no nova nerealizirana kontra, dvije izgubljene lopte u razvijanju polukontre i izbacivanje u kontru, umjesto našeg vodstva od 4 do 5 pogodaka, ostavljaju rezultat u egalu. Ekipa Valpovke je iskusnija, samim time je bila i mirnija, dok smo mi ušli u nove nepromišljene situacije, izgubili loptu u dodavanju, napravili korake i prekršaj u napadu te na odmor odlazimo sa zaostatkom 7:8. Nešto lošiji ulazak u drugo poluvrijeme omogućio je ekipi Valpovke odlazak na +3 (11:8), no tu su naši dječaci pokazali izuzetan karakter i srce. Serijom 3:0 (Maras, Klobučar, Delišimunović) poravnavamo na 11:11, a dvama pogotcima Starčevića prelazimo u vodstvo 14:13 pet minuta prije kraja utakmice. Dugo je na semaforu stajalo 14:14, no protivnik odlazi na 16:14. Pogotkom Kovačevića smanjujemo na 16:15, a Delišimunovića na 17:16. U posljednjoj minuti utakmice, nakon minute odmora na kojoj smo dogovorili akciju, pod pasivnim napadom realiziramo cepelin koji ipak, zbog jednog prekobrojnog dodavanja, nije priznat, te ipak ostvarujemo poraz. Delišimunović sa 5, Klobučar s 4 i Starčević s 3 pogotka bili su najefikasniji u našoj ekipi.

Velika je tuga bila vidljiva u očima svih članova naše ekipe, jer propuštene prilike nam daju za pravo razmišljati da nam je mjesto bilo u polufinalu. Ipak, protivnik je u ključnim trenucima bio mirniji i zasluženo pobijedio.

 

Uslijedilo je razigravanje od 5. do 8. mjesta gdje, nakon velikog fizičkog i psihičkog pražnjenja, nismo mogli očekivati bajne predstave te dvama porazima zauzimamo osmo mjesto.

 

RK TRSAT – RK GOSPIĆ 18:14 (12:8) – utakmicu smo odigrali s puno rotacija u ekipi, te bez Nikole Kovačevića i ostvarili poraz od četiri pogotka razlike. Starčević je postigao 5, Delišimunović 3, Klobučar 2, dok su Rajič, Vukelić, Milković i Župan postigli po 1 pogodak.

 

RK SISAK – RK GOSPIĆ 16:14 (11:8) – većinu prvog poluvremena je ekipa Siska bila u prednosti od 2 do 3 pogotka, da bi u 10. minuti Starčević i Rajič poravnali na 8:8. Nismo uspjeli izdržati te protivnik serijom 3:0 na odmor odlazi pri vodstvu 11:8. Početkom nastavka odrađujemo odličnu obranu te pogotcima Kovačevića, Rajiča i Starčevića vraćamo utakmicu u egal (12:12). Minutom odmora pri rezultatu 14:14 u posljednjih 5 minuta odrađujemo dogovoreno, no u izrađenoj akciji stativa sprječava pogodak i odvodi nas u poraz. Starčević i Kovačević s po 5, te Rajič s 3 i Klobučar s 2 pogotka bili su najefikasniji.