Nakon što su dječaci U13 (2008./2009.) ostvarili veliki rezultat i pod vodstvom trenera Vanje Antića postali 9. najbolja momčad Hrvatske, u borbu za državne prvakinje krenule su, u svojoj i klupskoj premijernoj i povijesnoj sezoni u 1. HRL, djevojčice U12 (2009./2010. i mlađe).

Djevojčice Rukometnog kluba “Gospić” prve su djevojčice u povijesti kluba i rukometa u Gospiću koje su se natjecale u 1. HRL, a samim time i prva ekipa koja je ostvarila plasman na završni turnir za rukometne prvakinje Hrvatske. Tijekom sezone 2021./2022. u 1. HRL U12 regije zapad odigrale su 16 utakmica, ostvarile 12 pobjeda, 1 neodlučen ishod i 3 poraza, uz gol razliku 499:306 (+193). S 25 osvojenih bodova ekipa trenerice Antonije Matić zauzela je 4. mjesto u ligi i plasirala se na turnir 16 najboljih ekipa Hrvatske navedenog godišta.

Ždrijeb je Gospićanke na Završnici PH koja se od 26.-29. svibnja 2022. godine održala u Poreču smjestio u grupu A zajedno s RK Đurđevac, ŽRK Zrinski i ŽRK Trogir `58.

Odlična igra puna samopouzdanja i odlučnosti donijela je rukometašicama Gospića u premijernom susretu (četvrtak, 26.5.2022.) visoko vodstvo (+9) protiv potentne, a pokazalo se u kasnijim utakmicama, izuzetno opasne i neugodne ekipe Trogira, da bi konačna pobjeda 24:19 bila dovoljan zalog za siguran preskok svih prepreka u kasnijem pozicioniranju ekipa.

Petak, 27.5.2022., donio je dva susreta čiji su rezultati direktno utjecali na početnu prednost u formiranju novih, polufinalnih skupina.

Uvjerljivu prijepodnevnu predstavu protiv ŽRK Zrinski obilježila je najveća prednost od 10 pogodaka, no tvrdi poslijepodnevni dvoboj i tijesan poraz od RK Đurđevac zakomplicirao je cjelokupnu situaciju u kojoj su gospićanke među 8 najboljih ipak ušle s najbolje moguće pozicije.

U prvu polufinalnu skupinu (novoformirana grupa prve dvije najbolje ekipe grupe A i grupe B) temeljem visoke pobjede protiv Trogira prenijele su 2 boda i time ostvarile početnu prednost za ulazak u polufinale.

Treći dan donio je nove dvije teške utakmice. Pogotovo emocionalno teška bila je jutarnja protiv RK Cetina u kojoj bi pobjeda osigurala ulazak među 4. najbolja sastava Hrvatske što bi bio najveći uspjeh klupskog rukometa u Gospiću.

Gorak okus minimalnog poraza u posljednjim sekundama susreta još je jednom isprala visoka pobjeda protiv Trogira iz prvoga dana, koji je, svladavši Cetinu, posljednju utakmicu dana između Gospića i Ivanića učinio nebitnom budući je potonjim ekipama osigurao borbu za medalje.

Polufinalni susreti (nedjelja, 29.5.2022.) u kojima su se uz ekipu Gospića našle najbolje škole rukometa Hrvatske, Lokomotiva Zagreb, Sesvete Agroproteinka i Ivanić ponudili su gledateljima prave, čvrste, tvrde i kvalitetne rukometne utakmice dostojne faze ovoga natjecanja.

Gospićanke su na teren izašle nakon trilera sedmeraca u kojem je Ivanić pobjedom protiv Lokomotive Zagreb popunio prvo mjesto u finalu. Dojam je bio da ne može napetije, ne može neizvjesnije, ne može s više preokreta, no utakmica između RK Sesvete Agroproteinka i RK Gospić ponudila je možda i više od toga.

Uspjele su Ličanke preokrenuti početni zaostatak 1:4 iz 4. minute i u jednom dahu napraviti fantastičnu 8:1 seriju kojom su u 10. minuti imale vodstvo 9:5. Održavanje 2 do 3 pogotka prednosti potrajalo je do 22. minute susreta kada rukometašice Gospića 8 minuta ostaju bez postignutog pogotka. Preokrenule su igračice Sesveta rezultat u svoju korist i u 35. minuti imale 2 pogotka prednosti (20:18). Srčane gospićanke uzastopnim su pogotcima poravnale na 20:20, no u posljednje dvije minute ipak ulaze sa zaostatkom od 1 pogotka (20:21).  Velika emocionalna borba vodila se u tim trenucima utakmice u kojima nije bilo mjesta za grešku, da bi se u posljednjim sekundama Matea Gučanin othrvala gustom obrambenom bloku protivnica i čvrstom kontaktu suparničke igračice, te neobranjivo pogodila za 21:21 i dodatnu euforiju u svojoj ekipi. Donio je taj pogodak emocionalnu prednost tijekom izvođenja sedmeraca, a ekipe su unatoč nekoliko ranijih promašaja ušle u 8. seriju.

Nisu protivnice uspjele realizirati svoju priliku nakon koje je Gučanin u najstresnijem trenutku svoje rukometne karijere uspjela savladati emocije i ogromni stres, te pogotkom sebi, svojoj ekipi i svom klubu osigurati nestvarni finalni susret i sigurnu medalju s klupskih državnih prvenstava, prvu, povijesnu za gospićki rukomet.

Ponos Gospića, Udbine, ma i Korenice i Brinja bio je nemjerljiv.

Nakon velikog slavlja uslijedilo je emocionalno, a rekli bi i fizičko pražnjenje, te herojine Rukometnog kluba “Gospić” nisu u finalnoj utakmici uspjele pokazati svoje pravo izdanje.

Ekipa Ivanića pokazala se boljim, kvalitetnijim i jačim protivnikom, te im ovim putem od svega srca čestitamo na zlatnoj medalji i tituli prvakinja Hrvatske, dok su gospićke kraljice, princeze, nazovimo ih kako želimo, DRUGA NAJBOLJA EKIPA HRVATSKE!!!!!

Predstavnici Hrvatskog rukometnog saveza pratili su i nagradili trenutačno najbolje i najistaknutije igračice po pozicijama gdje su fantastičnim predstavama svoje mjesto zaslužile i dvije Ličanke:

ANJA RUKAVINA – najbolje desno krilo Hrvatske

MATEA GUČANIN – najbolja desna vanjska igračica Hrvatske

Po dolasku kući gospićke Kraljice šoka doživjele su još jedan nezaboravan trenutak. Doček za pamćenje na kojem se okupilo stotinjak prijatelja i roditelja. Baklje, pjesma, veselje i ono što je najbitnije, ponos i puna srca svih prisutnih emocije su koje su bile vidljive golim okom, koje je ova grupa rukometašica svojom predanošću zaslužila, emocije su koje će u budućnosti biti jedan od presudnih faktora za daljnje napredovanje i velike uspjehe.

Djevojčice i trenerica Antonija Matić ostati će zlatnim slovima upisane u povijest rukometa u Gospiću, Rukometnog kluba “Gospić”, a sigurni smo i u povijest gospićkog sporta na čemu im ovim putem i čestitamo.

Sastav pod vodstvom trenerice Antonije Matić i službenog predstavnika Vanje Antića činile su Gabrijela Grdošić, Lana Zec, Mia Vukelić, Anja Rukavina, Iva Fajdić, Matea Gučanin, Sara Vukelić, Marija Krpan, Nika Ivančić, Ela Sekulić, Tena Šubarić, Ema Sekulić, Ivana Kozmić, Marta Kulaš, Ivona Župan, Monika Gergi.

REZULTATI

GRUPA A

ŽRK TROGIR ’58 – RK GOSPIĆ 19:24 (7:10) – Vukelić S. (6), Rukavina (6), Gučanin (5), Ivančić (5), Kulaš (2) – najbolja igračica Sara Vukelić

ŽRK ZRINSKI – RK GOSPIĆ 20:28 (9:14) – Ivančić (9), Gučanin (6), Rukavina (6), Vukelić S. (5), Kulaš (2) – najbolja igračica Nika Ivančić

RK GOSPIĆ – RK ĐURĐEVAC 23:25 (12:11) – Rukavina (7), Gučanin (5), Ivančić (5), Kulaš (3), Vukelić S. (2), Grdošić (1) – najbolja igračica Anja Rukavina

POLUFINALNA SKUPINA 1

RK GOSPIĆ – RK CETINA 19:20 (8:11) – Gučanin (6), Rukavina (6), Ivančić (4), Vukelić S. (2), Kulaš (1) – najbolja igračica Matea Gučanin

ŽRK IVANIĆ – RK GOSPIĆ 20:16 (14:10) – Rukavina (10), Gučanin (2) Vukelić S. (1), Ivančić (1), Kulaš (1), Vukelić M. (1) – najbolja igračica Marija Krpan

POLUFINALE

RK SESVETE AGROPROTEINKA – RK GOSPIĆ p26:27 (21:21, 12:14) – Rukavina (7), Gučanin (7), Ivančić (6), Kulaš (4), Vukelić S. (2), Grdošić (1) – najbolja igračica Marta Kulaš

FINALE

ŽRK IVANIĆ – RK GOSPIĆ 26:21 (15:7) – Ivančić (11), Rukavina (3), Gučanin (3), Vukelić S. (3), Kulaš (1) – najbolja igračica Nika Ivančić