Svibanj je mjesec u godini kada se ekipe svih uzrasta, koje su se tijekom natjecateljske godine pokazale kao najkvalitetnije, bore za državne prvake. Prve hrvatske rukometne lige u kategoriji dječaka podijeljene su u pet regija iz kojih po 4 najuspješnije čine 20 najboljih ekipa Hrvatske koje ulaze u borbu za prvaka.

Gospićki rukometaši rođeni 2009./2010. godine ove su se sezone natjecali u 1.HRL regije zapad i kao 2. u ukupnom poretku sa 14 pobjeda, 2 neriješena ishoda i 5 poraza, osvojenih 30 bodova i gol razlikom 485:417 plasirali su se među 20 najboljih ekipa u Hrvatskoj.

Ždrijeb Završnice Prvenstva Hrvatske, koje se održalo u Poreču od 30. svibnja do 2. lipnja 2023. godine, smjestio ih je u skupinu A s ekipama RK Zadar 2013, RK Ivanić – Grad, RK Koprivnica i RK Viro – Virovitica.

Prvog dana natjecanja rukometaši trenera Ivana Jelića ostvarili su polovičan učinak. Prvi susret odigrali su protiv vršnjaka iz Ivanić Grada i upisali svoju prvu pobjedu da bi poslijepodnevna utakmica protiv dobro poznatih rivala ekipe RK Zadar 2013 donijela mladim Gospićanima najteži poraz na prvenstvu.

Nastavak natjecanja drugoga dana donio je nova dva susreta u kojima su rukometaši Gospića bili igrački kvalitetniji, čvršći i rastrčaniji što im je donijelo visoke pobjede protiv RK Koprivnice i RK Viro – Virovitica.

Kao drugoplasirani u skupini Gospićane je u osmini finala dočekao susret protiv ekipe RK Dugopolje. Dva poluvremena donijela su dvije različite igre. U prvom se ekipa Gospića pokazala boljim protivnikom dok se u drugom ekipa Dugopolja „probudila“ i rezultatski sustigla prednost s poluvremena. Dva uzastopna pogotka u posljednjoj minuti utakmice donio je protivnicima +1 i poraz ekipi trenera Jelića koji im je odnio ulazak među 8 najboljih ekipa Hrvatske.

Utakmica razigravanja 9. – 12. mjesta protiv RK Vodice također se igrala trećeg dana natjecanja, ali u poslijepodnevnom terminu. Dalmatinci su tijekom prvog poluvremena stekli prednost koju razočarani igrači Gospića, unatoč odličnoj igri u drugih 20 minuta, nisu uspjeli sustići pa su, nažalost, upisali novi poraz.

Posljednji susret, onaj za 11. mjesto, odigrali su Gospićani posljednjeg dana natjecanja protiv ekipe RK Nexe. Mladi Ličani izvrsno su parirali Našićanima i minutu prije isteka 40. minute imali +3 vodstvo. Nespretne pogreške u napadu i propusti u obrani omogućili su ekipi iz Našica 3:0 seriju što je dovelo do neodlučenog rezultata pa se o pobjedniku odlučivalo pucanjem sedmeraca. Protivnici su se pokazali hladnije glave i u ovom najnapetijem načinu igre ostvarili pobjedu.

Unatoč odličnom plasmanu i osvojenom 12. mjestu u konkurenciji više od 140 ekipa u Hrvatskoj ostaje žal znajući kako je ekipu dječaka U13 sekunda dijelila od ulaska među 8 najboljih, a kasnije možda i do medalje.

Najboljim igračima utakmica proglašeni su Mateo Tonković Javorina u utakmici protiv RK Ivanić – Grad, Borna Duić u utakmici protiv RK Koprivnica, Vito Maras u utakmici protiv RK Viro – Virovitica i Ivano Stručić u utakmici protiv RK Nexe.

Sastav pod vodstvom trenera Ivana Jelića i službenog predstavnika Mate Pavelića činili su Igor Jelinić, Frano Gučanin, Borna Sarić, Mateo Tonković Javorina, Andrija Tomašić, Borna Duić, Ivano Stručić, Josip Pajtl, Matej Tomljenović, Matan Marković, Ivan Župan, Vito Maras, Mateo Mandić, Mihael Jurčić, Luka Brozičević, Gabrijel Sertić, Ivan Vukelić i Andrija Ratković, dok je Nikola Nikšić izostao zbog privatnih razloga.

REZULTATI

GRUPA A

RK IVANIĆ-GRAD – RK GOSPIĆ 13:16 (4:9) – Sertić (6), Tonković Javorina (3), Stručić (3), Duić (2), Maras (2)

RK GOSPIĆ – RK ZADAR 2013 9:28 (2:14) – Maras (3), Sertić (3), Stručić (1), Duić (1), Tonković Javorina (1)

RK GOSPIĆ – RK KOPRIVNICA 23:17 (12:6) – Maras (9), Duić (6), Tonković Javorina (5), Župan (1), Stručić (1), Sertić (1)

RK VIRO-VIROVITICA – RK GOSPIĆ 15:26 (7:14) – Maras (7), Tonković Javorina (6), Sertić (4), Stručić (3), Duić (2), Gučanin (1), Sarić (1), Župan (1), Mandić (1)

OSMINA FINALA

RK GOSPIĆ – RK DUGOPOLJE 19:20 (10:8) – Tonković Javorina (7), Sertić (5), Maras (4), Tomašić (1), Duić (1), Stručić (1)

9. – 12. MJESTO

RK GOSPIĆ – RK VODICE 21:25 (8:11) – Tonković Javorina (8), Maras (6), Sertić (6), Duić (1)

11. – 12. MJESTO

RK GOSPIĆ – RK NEXE 23:24p (20:20) (11:12) – Stručić (8), Sertić (7), Maras (5), Tonković Javorina (2), Duić (1)